O prázdninách na pár dní doma – využijte tu energii a chuť doma něco změnit

Léto je pro mnohé z nás čas dovolených, čas trávený v přírodě a na cestách. Zvlášť, pokud máme ještě malé děti, se kterými jsme doma. Já se tak vracím do svých mladých let, kdy jsem se doma často jen otočila na pár dní a odjížděla zase jinam.

Všimli jste si ale, že během těchto pár dní mezi výlety, nebo i jen pár dní po jednorázové dovolené, zvládnete doma často víc, než jindy za několik týdnů?

Často sama po návratu vidím jasněji, co je potřeba udělat a snáz se pustím do něčeho, co jsem předtím dlouho odkládala nebo to úplně přehlížela.

A k čemu tedy energii a nové nápady, které jste si z dovolené přivezly, můžete využít? Přináším Vám dnes pár tipů

1. Postarejte se o to, co je opravdu potřeba

Hned po návratu se postarejte o to, co je opravdu potřeba. Nejprve o děti – přebalit, vykoupat, nakrmit a nechat je si doma dosytosti pohrát. Moje děti se většinou domů už těší a hodiny si tady pak hrají.

Pak zalijte kytky, záhonky, posbírejte zralé plody ze zahrádky, zjistěte, jestli není potřeba provést nějaké postřiky a zkrátka cokoli, co je na zahrádce nebo kolem kytek doma potřeba.

2. Vybalte, vyperte, vyvětrejte

Hned po příjezdu vybalte dovezené jídlo a dejte prát první pračku (případně naprogramujte na ráno, pokud jste se vrátili večer). Hlavně kvůli tomuto bodu jsem před nedávnem začala jezdit domů tak, abych přijela nejpozději kolem 15-16 hodiny. samozřejmě jde o priority a pokud jste někde jen na víkend, je logické, že se budete vracet až večer. Ale z týdenních dovolených jsem už upustila od toho, zabalit věci a ještě jít někam na výlet a večer pak unavená řídit a vracet se úplně vyčerpaná v noci domů (to jsem naposled absolvovala před čtyřmi lety v Alpách, musela jsem cestou asi v devět večer sjet z dálnice a zajet někam do lesa, abych si odpočinula).

Teď si už dovolenou užívám, když tam jsem a ten poslední den se opravdu už jen zabalím a jedeme domů. Bez pocitů, že bych o něco přicházela. ten čas, který pak má na to se v klidu vybalit a večer si dát sklenku a něco si přečíst, to je pro mě k nezaplacení.

Ale zpátky k vybalování. Vyvětrejte také všechny spacáky, stan, pokud jste ho balili mokrý, kruhy a matračky do vody. Ideálně na balkóně nebo zahradě na sluníčku, ale pokud to nejde, najděte pro to místo i doma.

A pak tu mám ještě jeden bod k vybalování – pokud opravdu za pár dní opět někam jedete, můžete některé věci nechat zabalené (já mezi letními cestami nevybaluji léky, hygienu a většinu bot. Důležité ale je, abyste na to doma měli prostor a ty dny, které doma strávíte, o ty věci nezakopávali.

Tím, že toto uděláte opravdu hned první den po příjezdu, uvolní se Vám kapacita na to, pohnout s věcmi doma – bez výčitek, že něco nemáte hotové.

3. Pusťte se do první věci, která Vás napadne

Nevytvářejte teď žádné plány, nic si nepište ani nehledejte v poznámkách a pusťte se do všeho, do čeho se Vám chce. Třeba konečně uklidíte jídelní stůl nebo konferenční stolek, dáte pryč vytříděné oblečení po sobě nebo dětech, uklidíte a umyjete podlahy, umyjete okna nebo digestoř.

Většinou jsme plné energie a máme chuť i do těch odkládaných činností. Protože tam najednou nejsou ty výčitky, že kolem toho každý den chodíme a neuděláme to. A také chceme víc, než jindy, domov zvelebovat a užívat si ho.

Často nás pak překvapí, jak málo času to zabralo, dát to do pořádku a jak je skvělé si to nově uklizené místo užívat.

Pokračujte v tomto bodu, dokud máte čas a chuť. Většinou toho během jednoho dne uděláte víc, než jíndy za několik týdnů.

4. Pokud potřebujete něco nového pořídit, teď je ten správný čas

Ať je to kytka, která dotvoří atmosféru nějaké místnosti nebo chcete předělat dětem pokojík – pusťte se do toho! Nejspíš o tom nevíte, ale právě teď máte v hlavě jasněji, než jindy. Zážitky z dovolené – vjemy z přírody – jsou teď ještě ve Vás uložené a pomohou Vám intuitivně vybírat to, co je Vám blízké.

Do tvorby dětských pokojíků zapojte i děti, bude to větší zábava. Ale o tom zase někdy příště.

Užijte si Váš čas doma a načerpejte energii do dalších letních dobrodružství.

Já se na Vás budu těšit na konci prázdnin, případně začátkem školního roku, kdy si společně dáme naše domovy do pořádku, abychom tak do toho dalšího školního roku nevstupovali v chaosu, ale v harmonickém prostředí. Vybudujeme z domova přístav pro celou rodinu, kde budeme každý den čerpat energii.

Pokud se k nám chcete přidat a během jednoho týdne dát po prázdninách Váš domov celý do pořádku (a získat tak ode mě odměnu), přidejte se k Týdnu pro Váš domov >>>>TADY.

Přeji Vám krásné letní zážitky, doma i na cestách!