Vánočka

Jaké by to byly Vánoce bez vánočky. Tenhle recept se mi osvědčil, tak předávám dál. Jen malinko jsem poupravila originální recept z mé další oblíbené kuchařky: Velká evropská kuchařka, Slovart 2004.

40 g droždí
1 lžíce cukru krupice
100 ml mléka
600 g hladké mouky
špetka soli
trocha citrónové kůry nebo špetka nastrouhaného muškátového oříšku
1 vanilkový cukr
50 g rozinek
50 g mandlí
150 g másla
120 g moučkového cukru
2 lžíce rumu
4 žloutky
1 vejce na potření
tuk na vymazání plechu
50g mandlových lupínků (nebo celých mandlí)
moučkový cukr na posypání

Polovinu mléka ohřejem asi na 40°C, vmícháme lžíci cukru a rozdrobíme droždí. Necháme vzejít kvásek.

V míse smícháme mouku se špetkou soli, vanilkovým cukrem, citrónovou kůrou nebo muškátovým oříškem, propláchnutými rozinkami a nasekanými mandlemi.

Změklé máslo vyšleháme s moučkovým cukrem a postupně zašleháváme žloutky a rum. Vyšlehanou pěnu přidáme s kváskem k sypké směsi a vyfámujeme hladké těsto.

Těsto necháme vykynou asi 45-60 minut na teplém místě.

Poté těsto rozdělíme na 9 pramenů asi 30 cm dlouhých. Základ spleteme ze 4 pramenů, dáme na vymazaný plech a potřeme vajíčkem. Poté upleteme cop ze 3 pramenů a dáme na připravený základ. Potřeme vejcem a nahoru dáme copánek ze 2 pramenů. Vánočku potřeme vejcem, posypeme mandlemi a necháme 20 minut kynout.

Pak zajistíme vrchní patra po stranách špejlemi, aby se nám vánočka v troubě nerozlezla. Troubu rozpálíme na 230°C, vložíme vánočku a pečeme cca 8 minut. Poté ztlumíme na asi 130-150°C  a pečeme ještě 40-45 minut. Po vychladnutí pocukrujeme.

Tip:

K pečení dejte na dno trouby kastrůlek s vodou, ať nemáte vánočku suchou.

Helena Procházková
Píši a pořádám online kurzy pro všechny pořádkumilovné bordeláře (jako jsem já) a učím je objevit lásku k domovu skrze úklid a péči o domácnost.