Ušijte si kolovou sukni (2-3 hodiny)

Málo co nám dokáže vykouzlit tak spokojený pocit, jakým nás naplní, když něco vytvoříme. Myslím, že je to proto, že jsme byli stvořeni k obrazu Boha, tvůrce. Proto máme tu vnitřní touhu něco tvořit a potěšení z výsledků. Šití mám moc ráda, protože výsledek se dostaví většinou celkem brzy. Z pár kusů látek je tu něco hmatatelného, co nám pak dělá radost dlouhou dobu. Dnes přináším návod na sukýnku pro malé i velké.sukynka

sukýnka přípravyCo budeme potřebovat:

 • bavlněnou látku
 • bavlněný úplet
 • krejčovský metr
 • nůžky
 • krejčovskou křídu
 • šicí stroj, nitě v barvách látek, špendlíky
 • můžete využít také kružítko a stehovku
 1. Změříme obvod v pase (a přes boky pokud se výrazně liší). Určíme si výšku úpletového pasu, odměříme od horního okraje látky a přeložíme, aby nám vznikl dvojitý. Šíři ustřihneme dle naměřeného obvodu pasu (jen o pár centimetrů více, ale tak, abychom mohli přetáhnout přes boky). Můžeme také namísto obdélníku ustřihnout tak, aby se látka po stranách mírně rozšiřovala.
 2. OLYMPUS DIGITAL CAMERAPodle vzorce pro vypočítání obvodu kruhu o=2πr (kde obvod je délka spodní strany úpletové látky) vypočítáme poloměr vnitřního kruhu. Látku přeložíme do čtverce a u vnitřního vrcholu ustřihneme do kruhu ve vzdálenosti minimálně dvojnásobku vypočítaného poloměru (můžeme použít kružítko. Čím větší poloměr zvolíme, tím budeme mít možnost vytvořit bohatší řasení.
 3. Zvolíme délku sukně a v takové vzdálenosti od vnitřního kruhu ustřihneme vnější kruh (přidáme cca 5-6 cm na švové přídavky). Pomocí krejčovského metru si naznačte jednotlivé body kruhu a spojte.

  střih
  střih
 4. Řasení: Na šicím stroji si navolte rovný steh o největší délce. Asi 1 cm od vnitřního šijte kolem dokola. Nezapošívejte, konce nitě nechte delší a volné. Poté ušijte ještě jednu řadu 1,2 cm od vnitřního okraje (tedy 0,2 cm od ušitého kruhu). Konce opět nechte volně.
  Poté zatáhnutím za konce nití látku nařaste, aby výsledný obvod odpovídal šířce úpletu a rovnoměrně řasení rozprostřete.

  řasení
  řasení
 5. Lícem k sobě přiložte nařasený okraj látky a spodní stranu úpletu.
  přišpendlení úpletu
  přišpendlení úpletu

  Přišpendlete (můžete poté nastehovat) a opatrně sešijte těsně pod oběma řadami řasících stehů (aby ty zůstaly ve švovém přídavku a nemuseli jste je párat).OLYMPUS DIGITAL CAMERA Použijte nit v barvě úpletu.
  Látku při šití posouvejte, ať zůstane nařasená a nenarovnává se ani příliš nekrabatí. OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  Přebytečnou látku ve švu můžete odstřihnout. (Pokud chcete přišít spodničku, našijte ji k látce ještě před přišitím k úpletu.)

   

 6. Sešijte úplet tak, aby švový přídavek směřoval do rubu a po přeložení úpletu byl skryt.
 7. Úplet přehněte a našpendlete založenou volnou stranu úpletu z rubové strany látky. Přišijte nití v barvě úpletu.

  přišití úpletu
  přišití úpletu
 8. Založte nadvakrát okraj sukně a přišijte nití v barvě látky.OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Helena Procházková
Píši a pořádám online kurzy pro všechny pořádkumilovné bordeláře (jako jsem já) a učím je objevit lásku k domovu skrze úklid a péči o domácnost.