Rajská polévka z domácího kečupu nebo protlaku

Tahle polévka je velice snadná, ale základem je dobrá výchozí surovina, tedy domácí nebo nějaký osvědčený kečup. Moje babička dělá vynikající kečup, který není tak sladký a díky přidaným jablíčkům má výbornou chuť. Pokud budete používat pouze protlak či pasírovaná rajčata, je potřeba polévku ještě dochutit cibulkou, skořicí, muškátovým oříškem a divokým kořením nebo jen bazalkou.

cca 3-4 lžíce dobrého kečupu
máslo
hladká mouka
sůl
cukr
citrónová šťáva
voda
vlasové nudle nebo písmenka

V kastrůlku si připravíme světlou jíšku, přidáme kečup, krátce promícháme a zalijeme vodou. Přivedeme k varu, dochutíme solí, cukrem, a citrónovou šťávou a chvíli povaříme. Ke konci zavaříme nudle (nejlépe domácí) nebo písmenka.

Pokud budete vařit z protlaku, osmahněte si nejprve na másle na drobno pokrájenou cibulku do sklovata, přidejte mouku a připravte si jíšku. Přidejte rajský protlak či pasírovaná rajčata, promíchejte a zalijte vodou. Povařte a dochuťte solí, cukrem a přidejte buď posekanou bazalku (ta se lépe hodí do polévky z pasírovaných rajčat) nebo trochu skořice, hřebíček, bobkový list a malou špetku muškátového oříšku. Povařte pak s kořením ještě asi čtvrt hodiny a zavařte opět nudle či písmenka.

Helena Procházková
Píši a pořádám online kurzy pro všechny pořádkumilovné bordeláře (jako jsem já) a učím je objevit lásku k domovu skrze úklid a péči o domácnost.