Staňte se královnou svého domova

Čím to je, že někdo s úsměvem zvládá spoustu různých činností a jiný se stále cítí zavalen tíhou a množstvím povinností?

Nemusí to být vrozenou náturou, pojďme se podívat na to, proč se cítíme špatně a co konkrétně změnit v přístupu k našemu domovu i k sobě samým. Korunujme se královnou našeho domova a dělejme věci s radostí.

Pojďme se pro začátek v mysli přemístit do Vašeho vysněného království – Vašeho domova.

Ten je krásně uklizený, všude to svěže voní a každá místnost má svou energii.

Nejprve vcházíte do předsíně – krásného, vlídného a zajímavého místa. Hned víte, že jste doma. Jste tam, kde je Vám dobře. Místo naproti dveřím si přitáhne Vaši pozornost a dodá Vám pocit jedinečnosti. Podlaha je čistá a cítíte jen příjemnou vůni Vašeho domova.

Přejdete do kuchyně, kde na Vás dýchne teplá vlídná energie, která Vás zve k přípravě té nejlepší pochoutky. Lednice je čistá a máte po ruce čerstvé potraviny a s chutí se pustíte do vaření.

V obývacím pokoji pocítíte vřelou, klidnou atmosféru. Posadíte se na gauč nebo křeslo a těšíte se, až za chvíli přijdou přátelé či rodina a popovídáte si.

Koupelna vyzařuje svěží, čistou energii. Máte chuť si dát sprchu a smýt vše, co na Vás přes den ulpělo.

A nakonec přejdete do ložnice, která Vás obejme. Zachumláte se do peřin a s vděčností a úsměvem na tváři usínáte.

Ano, to je Váš domov. Pokud to v některé místnosti zatím tak nepociťujete, nevadí.

Jak si takový svěží a útulný domov, který slouží Vám a ne Vy jemu, vytvořit, to učím krok za krokem v e-kurzu Zbavte se nepořádku a ukliďte si jednou provždy.

V tomto článku se nebudu věnovat úklidu, ale spíš tomu, jak změnit naše pocity a postoj vůči nám samotným a péči o domácnost.

1. Korunujte sama sebe na královnu Vašeho domova

Spousta žen se dnes cítí spíše jako služky. Mají pocit, že je toho na ně moc, že nezvládají, zlobí se na ostatní, že jim nepomůžou, ale to jejich rozhořčení pramení spíše z pocitu vlastního selhání nebo nedokonalosti. Pokud se sama takhle cítíte – zbavte se toho pocitu. Korunujte sama sebe na královnu, protože Vy opravdu jste ta královna Vašeho domova! Jste paní svého domu!

Mnohé mi teď namítnete, že toho opravdu máte hodně. Ale víte co? Já nejspíš objektivně taky – mám 3 děti, z toho 2 ještě malé, celé dny doma, rekonstruuji dům, podnikám, starám se o domácnost. Ano, mohla bych si říct, že je toho moc, že to nemůžu zvládat, zlobit se, proč mi s tím někdo nepomůže… Utopit se pod návalem činností a povinností. Nebo?

Já si raději řeknu, že jsem vděčná za své děti, domov, dům, svoje podnikání, že žiju skvělý život. A věřte nebo ne, onou VDĚČNOSTÍ se mi vytváří ještě další prostor, takže chodím na sbor, scházím se jednou za měsíc večer s kamarádkami a pořádám živá setkání se svým HYGGE klubem, občas něco ušiju, upletu, …

Někdo se ptá, jak to všechno zvládám… Moje odpověď je – jsem za to vděčná a mám z toho radost. To je ten královský přístup.

2. Odhoďte perfekcionismus

Ne, nebojte se, nejsem dokonalá a ne všechno zvládám na 100%. Někdy ani na 80%. Ale o tom to není, mít vše dokonalé.

Není to tak dávno, co jsem perfekcionismus považovala za jednoznačně dobrou vlastnost a sama jsem chtěla mít vše dokonalé. Změna přišla až s narozením třetího dítěte. To jsem pochopila, že smyslem není být dokonalá, ale být šťastná. Takže přede mnou stál úkol – naučit se být spokojená, i když nezvládám vše dokonale. A s touhle změnou mysli jsem začala zvládat mnohem víc věcí a naučila jsem se cítit spokojeně.

Možná i pro Vás je zdrojem nějaké frustrace, právě ten pocit, že musíte vše dělat dokonale. Zbavte se toho a uvidíte, co se stane. Připojte se k nám do skupiny „Útulný domov“ a vyzkoušejte si má cvičení v královském přístupu. Věřím, že perfekcionismus mnohým z nás brání být opravdu efektivní a spokojené, ať už se to týká čehokoli v životě.

3. Nesrovnávejte se a nezáviďte

Můj kamarád Honza Flaška nedávno moc pěkně popsat jeden problém dnešní doby takto: „Internet dává člověku úžasnou možnost neustále se srovnávat se zbytkem světa a mít z toho nepřetržitý pocit méněcennosti.“

Možná i Vám připadá, že někdo konkrétní všechno zvládá, vypadá pořád úžasně a má báječný život. Nebo, že všechny ženy a maminky všechno zvládají levou zadní a Vy se cítíte neschopná, protože, než uklidíte nádobí, Vaše děti rozkramaří zbytek bytu nebo domu.

Kdo už někdy byl součástí Týdne pro Váš domov, ví, že realita taková zdaleka není. Že se mnohé ženy také potýkají se stejným úkolem, jak vše skloubit – pořádek, své koníčky, děti, … a že rozhodně  není důvod, cítit se méněcenně. Královnám takové pocity nepřísluší!

Stejně tak královny nikomu nezávidí. Vědí, že každý žije svůj život, se svými trápeními i radostmi a jediné, kam má smysl věnovat energii, je do toho svého života.

Pokud jste nespokojené s tím, jak a kde nebo s kým žijete, je velká pravděpodobnost, že budete nespokojené, i když se podmínky změní.

Možná právě to je důvod, proč Vám teď do života nepřichází změny, které si přejete. Důvodem může být, že ještě nejste šťastné a vděčné za to, co máte. Moje zkušenost je taková, že o změny v životě můžeme buď tvrdě bojovat, kdy jediný zaručený výsledek může být naše vyčerpání, nebo můžeme jít cestou vděčnosti za to, co máme, věnovat tomu svoji energii a péči a teprve pak mohou změny přijít a my na to budeme připravené. A nebo změny nepřijdou, ale naše pocity radosti a spokojenosti na nich už nebudou závislé.

 

Helena Procházková
Píši a pořádám online kurzy pro všechny pořádkumilovné bordeláře (jako jsem já) a učím je objevit lásku k domovu skrze úklid a péči o domácnost.

komentáře 2

  1. Mám moc ráda mám vaše komentáře a poznatky jak si vytvořit
    čistý a spokojený domov. Děkuji za tuto inspiraci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *