Proč si uklidit ještě před začátkem adventu aneb péče o naše domovy v průběhu roku

Stane se to vždy ke sklonku listopadu. Moje kurzy úklidu a péče o domácnost jsou v plném proudu, ale já už cítím, že přichází čas zklidnění, tvoření a poklidného bytí s rodinou, přáteli i sama se sebou a třeba knížkou.

A i proto jsem i letos naplánovala jen JEDINÝ společný předvánoční úklid formou intenzivního krátkého kurzu Týden pro Váš domov na dobu 14 dnů před začátkem adventu.

Proč?

Původně jsem chtěla udělat ještě jeden týdenní úklid kolem půlky prosince pro ty, kteří to – jako já – nechávají vždy na poslední chvíli. Ale nakonec jsem se rozhodla tento čas ponechat už jen sváteční.

Já úklid vždy odsouvala až na prosinec. Ještě jsem tak zvládla umýt okna před Mikulášem, abych tam pak mohla udělat výzdobu a dát dětem nadílku, ale pak už jsem cítila, že chci trávit čas jinak. Péct s dětmi cukroví, tvořit výzdobu a dárky, setkávat se s kamarády a rodinou. Ano, cítím, že je to tak pro tento sváteční čas přirozené.

Na druhou stranu je pro mne uklizený domov důležitý a tak se to ve mně vždy pralo. Jak mi přibývalo dětí, začal převládat čas s nimi a úklid ustupoval do pozadí.

Lidé mi často říkají, že před Vánoci neuklízí a raději tráví čas něčím, co je baví. A ano, vlastně to do sebe zapadá. Je to tak v tomto čase přirozené. Ale mně osobně v tom nikdy nebylo dobře a pak jsem se to před vánočními návštěvami snažila dostat alespoň do trochu přijatelného stavu a skončila po svátcích ze všeho úplně vyčerpaná. Zjistila jsem, že si tu pohodu já osobně neumím v neuklizeném bytě naplno užít.

Loni mi došlo, že to musím udělat jinak a uklidit si ještě před začátkem adventu, abych pak mohla opravdu prožívat čas zklidnění a radostného očekávání vánočních svátků.

Ano, vím, že to neznamená, že už do Vánoc nebudu mýt podlahy nebo utírat prach. Takový ten běžný úklid mi zůstane, ale nebudu mít nikde větší nepořádek. Uklidím si místa, kterým u nás říkám lapače nepořádku, proberu veškeré dokumenty a záležitosti k vyřízení, umyji okna (ano, ty už do Vánoc mýt znovu nebudu ;-)), dveře, zrcadla a dovolím tak sváteční energii, aby se naplno rozproudila naším domovem.

Koncept péče o domácnost v souladu s ročními obdobími

V jednom běhu e-kurzu Zbavte se nepořádku a ukliďte si jednou provždy jsme loni až v půlce listopadu dorazili k lekci týkající se třídění sentimentálních věcí a mně došlo, že to zkrátka není ten správný čas se do toho pouštět. Vždyť jsme stáli na prahu období, kdy je v pořádku vzpomínat i být trochu sentimentální a tento typ věcí bychom si nyní nemohli vytřídit se správným nadhledem. A tak vznikl můj koncept pojetí úklidu v souladu s ročními obdobími.

Stejně, jako se třeba oblékáme nebo stravujeme sezónně, i péče o naše domovy, úklid, zbavování se nepořádku, třídění věcí a kreativní činnosti doma nám půjdou nejlépe od ruky, pokud budeme respektovat přírodní cyklus a různé energie jednotlivých ročních dob a s nimi spojené tradice.

Když pochopíme, co nám jednotlivá období nabízí a okořeníme to o hlubší smysl lidových a náboženských tradic, věřím, že můžeme i v péči o naše domovy zažívat ten pocit štěstí, klidu a radosti, pocit hygge.

A jak to vypadá konkrétně?

Vezmu nyní v potaz z náboženství jen křesťanskou tradici, ale stejně tak si můžete doplnit rok o svátky jiných náboženství. 

Nyní jsme v předadventním období. Doznívá podzimní čas, který je dle mého možná nejvhodnější dobou k tomu zbavit se všeho, co nám neslouží, co už v našich životech mít nechceme. Nicméně tento čas netrvá dlouho a je v době kolem začátku adventu vystřídán právě tou kreativní zklidňující energií.

Jak už jsem psala, těsně před začátkem adventu by pak mělo naše uklízecí období vrcholit předvánočním úklidem, v rámci kterého si také umyjeme okna, dveře a uklidíme všechna místa, kde se nám během roku nahromadil nepořádek. Mně v tom letos hodně pomohla i narozeninová oslava, kterou jsem pořádala teď pro syna a jeho kamarády ze školy (a jejich maminky).

A jak tedy jednotlivá roční období a svátky vnímám v souvislosti s péči o svůj domov já?

  • V adventní a vánoční čas je ideální věnovat se kreativním činnostem, navození sváteční atmosféry v podobě dekorací, světélek, svíček, vůní skořice, hřebíčku a mandarinek (když jsem byla malá, byly mandarinky jen na Mikuláše a na Vánoce a tak to mám neodmyslitelně spjaté s touto dobou). Také se peče cukroví a je pěkné těšit se na vánoční svátky.Dnes lidé rádi všechno kritizují. Už jsem i četla o tom, jak jsou hrozné ty adventní kalendáře s dobrůtkama, Vánoce jak jsou jen o stresu a konzumu. Něco vám poradím – udělejte si to tak, jak chcete Vy a nerozčilujte se nad tím, jak to mají jiní. Radujte se ze společného času, ze světélek, z minimalismu nebo opulentních svátků. Neřešte, co dělají jiní a bude Vám líp. O Vánocích se pak lidé většinou setkávají s rodinou, někdy i s přáteli a tento čas vzájemného společenství pak vrcholí na Silvestra.
  • Začátek nového roku. V přírodě se nic zásadního nemění, ale tradice konce roku a začátku něčeho nového nám připravuje obrovskou vlnu pozitivní energie. V tomto čase je podle mne ideální začít větší změny a proto i příští rok plánuji na leden začátek běhu e-kurzu Zbavte se nepořádku a ukliďte si jednou provždy, aby do léta bylo vše hotové. Proč, to se hned dozvíte.
  • Po třech králích následuje několikatýdenní období masopustu. Období překypující dobrým jídlem a pozitivní energií, kterou ovšem dnes již ne vždy umíme využít. Ale věřím, že právě ony nové začátky tato energie může podpořit.
  • Následující obodbí 40ti denního půstu před Velikonocemi je obdobím pokory, odpírání a vytrvalosti. Co se péče o domácnost týče, může to pro nás být obdobím vytváření a upevňování některých návyků. Odpírání si masa a střídmost v jídle pro nás můžou být inspirací v disciplíně.
  •  Velikonoce mám jako svátky moc ráda a opět zde hraje velkou roli nový začátek a tedy příliv pozitivní energie ještě znásobené tím, že právě začíná jaro. Tento čas přeje opravdu nejvíce všem novým začátkům. V rámci kurzu už se tak dostáváme i pod povrch a běžné chápání úklidu a přemýšlíme o tom, jak chceme žít a jak si uspořádat svůj domov tak, aby nám v tom pomáhal. Na jaře je ideální uskutečnit i ty velké životní změny, protože energie bude dál jen růst. Po jaru přijde léto, čas dlouhých dnů a pozitivního naladění, které nám pomůže přenést se přes případné prvotní těžkosti.
  • Léto – slunce, energie, čas strávený v přírodě. Pro mě rozhodně období užívání si života tady a teď, naplno. Přemýšlení o tom, co v životě chci a co ne, jak chci žít. Nechávám dozrávat v myšlenkách vše, co na jaře vykvetlo. Nestresuji se tím, že doma není naklizeno, vařím daleko méně a častěji jíme venku v trávě. Vím, že po létě přijde podzim a já budu plná energie a chuti do většího úklidu.
  • Podzimideální čas realizovat letní myšlenky. Stejně tak jako v přírodě koncem léta a začátkem podzimu dozrává většina plodin a ovoce a je čas sklizně, vnímám tuto metaforu i co se péče o domácnost týče. Pokud jsme si léto kvalitně užili, přichází přirozeně s jeho sklonkem a nástupem podzimu chuť, pustit se do realizování svých myšlenek. Máme jasno v tom,  jak chceme žít i v tom, co nám v tom brání nebo co nám k tomu chybí.
  • Nesmíme však tuto chuť a energii nechat vyvanout, protože netrvá dlouho a už kolem půlky listopadu začíná ustupovat oné moudré, kreativní a trochu pohodlné pozdně podzimní a zimní náladě. Ani té se nebraňte. Ať už stihnete vše nebo ne, vězte, že i tato energie má svůj smysl.

Já jsem člověk, který je zvyklý hodně „makat“, ale moje třetí dítě mě naučilo, že i odpočinek a rozjímání mají svůj smysl a především, že všechno má svůj čas. Začalo to už v těhotenství, kdy si v bříšku počkala ještě 9 dní po termínu. Pokračovalo to v porodnici na oddělení šestinedělí, kde jsme zůstaly místo 3 dnů celý týden. Měla novorozeneckou žloutenku, ale naštěstí v takové míře, že se mnou mohla být na pokoji. A tak jsme se užívaly plnými doušky. Já odpočívala a pozorovala plynutí času nad řekou. Rodila jsem v Podolí a měla krásný výhled na řeku přímo z postele. Dodnes to považuji za nejkrásnější a nejsmysluplnější týden v mém životě.

A proto si letos poprvé dovolím i odpočívat, tvořit a trávit naplněný čas s rodinou v době adventní a vánoční.

Pokud Vás myšlenka společného úklidu spojeného s tradicemi a respektující plynutí ročních období v přírodě inspirovala, připojte se k nám v e-kurzu Týden pro Váš domov. Zároveň díky němu můžete získat i 50% slevu na velký půlroční e-kurz Zbavte se nepořádku a ukliďte si jednou provždy.

 

Helena Procházková
Píši a pořádám online kurzy pro všechny pořádkumilovné bordeláře (jako jsem já) a učím je objevit lásku k domovu skrze úklid a péči o domácnost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *